Ove godine počinje realizacija ugovora koji su postignuti u Abu Dabiju

Bez autora
Apr 01 2013

Ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić izjavio je danas da će ove godine početi realizacija ugovora koji su postignuti u Abu Dabiju, čija je ukupna vrednost samo u oblasti poljoprivrede 800 miliona dolara. Vrednost samo ugovora koji je postignut sa vodećom svetskom agro-industrijskom kompanijom Al Dahra o zajedničkom ulaganju u srpsku poljoprivredu je 400 miliona dolara. Oni u suštini preuzimaju osam propalih državnih kombinata. Trećina tog novca će ići državi, a jedan deo će završiti kod poverioca. Dve trećine tog novca oni će uložiti u pravljenje novih sistema za navodnjavanje i napraviće pet fabrika za proizvodnju stočne hrane, a nameravaju i da otkupljuju i voće i povrće od srpskih poljoprivrednika. Sa razvojnim fondom Abu Dabija ugovoreno je dodatnih 400 miliona dolara, od kojih će 200 miliona biti namenjeno za izgradnju sistema za navodnjavanje i odvodnjavanje u čitavoj zemlji, dok će ove godine početi radovi u Vojvodini i Mačvi, koji će sledeće godine biti prošireni i na centralnu Srbiju.

Ove godine počinje realizacija ugovora koji su postignuti u Abu DabijuMinistar finansija i privrede Mlađan Dinkić izjavio je danas da će ove godine početi realizacija ugovora koji su postignuti u Abu Dabiju, čija je ukupna vrednost samo u oblasti poljoprivrede 800 miliona dolara.

Dinkić, koji je boravio u Abu Dabiju, rekao je da je vrednost samo ugovora koji je postignut sa vodećom svetskom agro-industrijskom kompanijom Al Dahra o zajedničkom ulaganju u srpsku poljoprivredu 400 miliona dolara.

Oni u suštini preuzimaju osam propalih državnih kombinata, rekao je Dinkić, i dodao da će trećina tog novca ići državi, a jedan deo će završiti kod poverioca.

Dinkić je najavio da će dve trećine tog novca oni uložiti u pravljenje novih sistema za navodnjavanje i napraviti pet fabrika za proizvodnju stočne hrane, a da nameravaju i da otkupljuju i voće i povrće od srpskih poljoprivrednika.

Kako je istakao, sa razvojnim fondom Abu Dabija ugovoreno je dodatnih 400 miliona dolara, od kojih će 200 miliona biti namenjeno za izgradnju sistema za navodnjavanje i odvodnjavanje u čitavoj zemlji, dok će ove godine početi radovi u Vojvodini i Mačvi, koji će sledeće godine biti prošireni i na centralnu Srbiju.

Druga polovina tog novca biće namenjena za kupovinu opreme za poljoprivrednike u vidu dugoročnih kredita na 10 godina, najavio je ministar.

Dinkić je rekao da Al Dahra sa još jednim partnerom želi da izgradi kargo terminal na beogradskom aerodromu, radi prevoza voća i povrća avionima u čitav svet. Naredni korak bio je razgovor sa jednom od najvećih i najprofitabilnijih svetskih kompanija Etihad, istakao je on.

Kako je dodao, dogovoreno je da se otvori direktna linija od Abu Dabija do Beograda, a razgovaralo se i o pomoći u obnovi kompletne flote aviona Jat-a, odnosno da oni postanu 49 posto manjinski vlasnici Jat-a.

Dinkić je rekao da očekuje da već sredinom ovog meseca bude u toj oblasti potpisan memorandum o razumevanju sa Etihadom o strateškom partnerstvu sa Jat-om. Jat bi postao deo alijanse Etihada, a država bi ostala većinski vlasnik Jat-a, objasnio je Dinkić.

Govoreći o saradnji u vojnoj industriji sa partnerima iz Abu Dabija, ministar je rekao da i u toj oblasti vrednost ugovora iznosi više od 250 miliona dolara.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik